Jump to content

South Challenge Cup 2021-22


Recommended Posts

On 04/06/2021 at 20:02, Shanner said:

a cup draw that takes over an hour. 

what a time to be alive. 

FWIW, as HJ said it was the biggest cup draw in Scottish senior football since the 19th century - and they did two rounds.

Link to comment
Share on other sites

Looks a tremendous draw,tbh, always going to have a few problems early doors, but this is the biggest non league cup in Scotland now - the Junior Cup WAS great I agree. The zones are helping clubs, hopefully fans are allowed back and give these clubs bumper gates and £££ galore.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Andy groundhopper said:

Looks a tremendous draw,tbh, always going to have a few problems early doors, but this is the biggest non league cup in Scotland now - the Junior Cup WAS great I agree. The zones are helping clubs, hopefully fans are allowed back and give these clubs bumper gates and £££ galore.

it's weird that people would see a competition full of either old foes from the Junior cup days or new sides that they may never have played and thing "nah this is shite" unless they were just being willfully miserable. 

It will never replace the excitement of the Junior Cup in it's pomp in my eyes, but sadly that competition had lost so much value after the East teams left en mass that it was a mercy to end it and this new offering is preferable proposition with a bit of renewed life about it. 

I can't see why any club in the draw wouldn't see it as a massive honor to win this cup, particularly those Junior sides looking to lay down a marker. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kenny*******Powers said:

And thats what happens when you let in any tom dick n harry 

That's no way to talk about Renfrew, they beat Bonnyrigg last season!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

First Round

North-East Zone

Bellshill Athletic 2-5 Dundonald Bluebell
Caledonian Braves 3-1 Shotts Bon Accord
Camelon 2-1 Kirkintilloch Rob Roy
East Stirlingshire 1-2 Linlithgow Rose
Hill of Beath Hawthorn 1-2 Sauchie (aet, FT 1-1)
Oakley United 3-1 Kilsyth Athletic
Kinnoull 5-2 Lochgelly Albert
Syngenta C-C Newburgh


South-East Zone
Craigroyston 2-6 Armadale Thistle
Edinburgh South 2-4 Whitburn
Edinburgh University 1-1 Heriot-Watt University (aet, FT 0-0, 5-4p)
Haddington Athletic 2-1 Dunbar United
Musselburgh Athletic 0-1 Tynecastle
Preston Athletic C-C Fauldhouse United
Pumpherston 5-1 Vale of Leithen
Tranent C-C Livingston United
Whitehill Welfare 2-4 Coldstream

South-West Zone
Carluke Rovers 2-6 Cambuslang Rangers
Dalbeattie Star 0-1 Whitletts Victoria
Glenafton Athletic 2-1 Craigmark Burntonians
Lugar Boswell Thistle 6-2 Wigtown & Bladnoch
Nithsdale Wanderers 2-7 (seven) Hurlford United
Royal Albert 2-3 Wishaw
Troon (thirteen) 13-0 Mid Annandale
Upper Annandale 0-4 Lesmahagow


North-West Zone
Ashfield 4-6 Greenock
Beith 2-1 Neilston
Glasgow United 4-1 Dalry Thistle
Petershill 5-0 Glenvale
Kilbirnie Ladeside (nine) 9-0 Ardeer Thistle
Kilwinning Rangers (seven) 7-0 Ardrossan Winton Rovers
Maryhill 1-2 Arthurlie
St Rochs 1-2 Largs Thistle

Link to comment
Share on other sites

R2 draw - aka 'Last 128' - due Saturday 16th October:


North-East Zone
Bo'ness Athletic v Gartcairn (Fri 15th Oct)
Bo'ness United v Kirkcaldy & Dysart
Burntisland Shipyard v University of Stirling
Caledonian Braves v Kennoway Star Hearts
Cumbernauld Colts v Rosyth (Fri 15th Oct)
Cumbernauld United v Inverkeithing Hillfield Swifts
Dundonald Bluebell v Crossgates Primrose
Dunipace v Sauchie
Glasgow University v Luncarty
Glenrothes v St Andrews United
Jeanfield Swifts v Broomhill
Kilsyth Rangers v Thorniewood United
Kinnoull v Harthill Royal
Linlithgow Rose v Camelon
Syngenta/Newburgh v Oakley United
Thornton Hibs v Lochore Welfare

South-East Zone
Berwick Rangers v Broxburn Athletic
Blackburn United v Stoneyburn
Bonnyrigg Rose Athletic v Arniston Rangers
Coldstream v Tweedmouth Rangers
Easthouses Lily v Spartans
Edinburgh College v Penicuik Athletic
Edinburgh University v Dalkeith Thistle
Haddington Athletic v Leith Athletic
Lothian Thistle HV v Civil Service Strollers
Newtongrange Star v Tranent/Livingston United
Ormiston v Hawick RAU
Preston Athletic/Fauldhouse United v Peebles Rovers
Pumpherston v Edinburgh United
Tynecastle v Armadale Thistle
West Calder United v Bathgate Thistle
Whitburn v Gala Fairydean Rovers

South-West Zone
Abbey Vale v Newmains United
Auchinleck Talbot v Forth Wanderers
Blantyre Victoria v Cumnock
Bonnyton Thistle v St Cuthbert Wanderers
Cambuslang Rangers v Lochmaben
Darvel v Gretna 2008
East Kilbride Thistle v Newton Stewart
Girvan v Maybole
Glenafton Athletic v Kello Rovers
Hurlford United v Wishaw
Larkhall Thistle v East Kilbride
Lesmahagow v Creetown
Lochar Thistle v Threave Rovers
Lugar Boswell Thistle WO-Scr Heston Rovers
Muirkirk v Whitletts Victoria
Troon v Lanark United

North-West Zone
Arthurlie v Benburb
Finnart v BSC Glasgow

Harmony Row v Clydebank
Irvine Meadow v Kilwinning Rangers
Irvine Victoria v Vale of Leven
Johnstone Burgh v Greenock
Kilbirnie Ladeside v Port Glasgow
Largs Thistle v Glasgow Perthshire
Renfrew WO-Scr Westerton United
Rossvale v Campbeltown Pupils
St Anthonys v Rutherglen Glencairn
St Cadocs v Petershill (Sun 17th Oct?)
St Peters v Beith (Fri 15th Oct?)
Saltcoats Victoria v Glasgow United
Vale of Clyde v Pollok
Yoker Athletic v Drumchapel United

Edited by HibeeJibee
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, EUCFC said:

Grim set up and names galore. 

Time to sort this mess out and let the sjfb invest the money,  they know how to run a prestigious cup competition. 

Now you're definitely at the wind up. They couldn't run a bath.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, HibeeJibee said:North-West Zone
Finnart v BSC Glasgow
Harmony Row v Clydebank
Irvine Meadow v Kilwinning Rangers
Irvine Victoria v Vale of Leven
Johnstone Burgh v Greenock
Kilbirnie Ladeside v Port Glasgow
Largs Thistle v Glasgow Perthshire
Maryhill v Benburb
Renfrew WO-Scr Westerton United
Rossvale v Campbeltown Pupils
St Anthonys v Rutherglen Glencairn
St Cadocs v Petershill (Sun 17th Oct?)
St Peters v Beith (Fri 15th Oct?)
Saltcoats Victoria v Glasgow United
Vale of Clyde v Pollok
Yoker Athletic v Drumchapel United

Arthurlie beat Maryhill 2-1 so it will be us facing Bens in the next round. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Black Pennel said:

Tie of the next round has to be Girvan -v- Maybole. 🙂

That is, If you don't count Linlithgow Rose -v- Camelon....Which I don't.

Lot of interesting local clashes in R2... Dundonald v Crossgates; Linlithgow v Camelon; Thornton v Lochore; Blackburn v Stoneyburn; Bonnyrigg v Arniston; Coldstream v Tweedmouth; LTHV v Civil Service; Newtongrange v Tranent (tbc); West Calder v Bathgate; Girvan v Maybole; Glenafton v Kello; Finnart v BSCG; Irvine Meadow v Kilwinning; Yoker v Drumchapel; and a few within Glasgow.

Also inter-league tantalisers like Jeanfield v Broomhill, Berwick v Broxburn, Cumbernauld Utd v Inverkeithing and Darvel v Gretna.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
26 minutes ago, GNU_Linux said:

Bo'ness Athletic 3-1 Gartcairn

Also Bellshill Athletic vs Maryhill is off due to fall out from internal conflict at Bellshill that saw the entire coaching staff punted earlier today.




 

this happened too.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...