Jump to content

Preseasonwatch 2021


Recommended Posts

Ahoy-hoy.

With proper training permitted from Monday 17th May, friendlies being allowed 2.5 weeks later from Friday 4th June, and EOS league starting 6 weeks after that on weekend of Saturday 17th July (which is 7 days earlier than routine), it will be a longer preseason than usual as EOS clubs emerge from hibernation. Probably just as well with the rust of more than 4 months inaction to shake-off.

Fans should also return - limits of 500 seated/250 standing initially, rising to 1000/500 from Monday 7th June, then 2000/1000 from Monday 28th, should be adequate for most friendlies at this level.

Usual thread then with first post kept updated. Here are friendlies I've seen listed or announced so far. Obviously some may be provisional/tbc or may not be on regular venues:


Friday 4th June
Hawick RAU 5-0 Hawick United AFC
Kinnoull 2-5 Kirriemuir Thistle

Saturday 5th June
Arniston Rangers 1-2 Whitehill Welfare
Bo'ness Athletic 3-2 Kennoway Star Harts
Cumbernauld Colts 2-2 Musselburgh Athletic
Dunipace 2-4 Sauchie
Fallin 2-0 Camelon
Greenlaw AFC 0-9 Tranent
Haddington Athletic 1-1 Tollcross Thistle AFC
Livingston United 1-1 Burntisland Shipyard
Lochore Welfare 3-0 Benarty Astros AFC
Lochore Welfare v Lochgelly United AFC
Whitburn 6-2 Vale of Clyde

Sunday 6th June
Luxembourg v Scotland (ko tbc)


Monday 7th June
Syngenta 2-2 Sauchie

Tuesday 8th June
Broughty Athletic P-P Glenrothes
Newburgh ?-? Newburgh AFC
Newtongrange Star 3-1 Arniston Rangers
Whitburn 2-2 Royal Albert

Wednesday 9th June
Forfar West End 0-2 Kinnoull

Thursday 10th June
No games


Friday 11th June
Tranent 4-1 Edinburgh United

Saturday 12th June
Bo'ness Athletic 3-2 Lochore Welfare
Coldstream 2-4 Tranent
Fauldhouse United 3-2 Leith Athletic
Forfar United 1-1 Newburgh
Glenrothes 1-3 Thornton Hibs
Haddington Athletic 0-1 Musselburgh Athletic
Harthill Royal 0-2 Stoneyburn
Heriot-Watt University 7-0 Tweeddale Rovers AFC
Inverkeithing Hillfield Swifts ?-? Duloch AFC
Kennoway Star Hearts 2-0 Burntisland Shipyard
Kilsyth Rangers P-P Dunipace
Kirkcaldy & Dysart 2-1 Benarty Astros
Kirkcaldy & Dysart v Lochgelly United AFC
Livingston United 6-0 Scone Thistle
Ormiston 6-2 Gala Fairydean Rovers
Pumpherston 4-2 Edinburgh United
Rosyth 2-3 Kinnoull
St Andrews United 0-3 Newtongrange Star
Sauchie 4-5 Darvel
Spartans 2-2 Lothian Thistle HV
Syngenta 4-3 Gartcairn
Threave Rovers 0-2 Whitehill Welfare
West Calder United 2-5 Thorniewood United
Whitburn A-A Camelon

Sunday 13th June
West Calder United ?-? Thorniewood AFC


Monday 14th June
Scotland v Czech Republic (Hampden - 2pm)
Heriot-Watt University P-P Whitehill Welfare
Livingston United 3-4 Dalkeith Thistle

Tuesday 15th June
Bathgate Thistle 0-6 Kilsyth Rangers
Bo'ness Athletic 2-3 Dundonald Bluebell
Broxburn Athletic 3-1 Easthouses Lily
Clyde 12-0 Dalkeith Thistle
Coldstream 14-2 Alnwick Town
Dunipace 3-3 Kirkintilloch Rob Roy
Edinburgh South 5-0 Edinburgh South AFC
Gala Fairydean Rovers
2-2 Peebles Rovers
Kennoway Star Hearts 4-0 Balgonie Scotia AFC
Leven United AFC 1-2 Glenrothes
Newburgh 0-3 Tayport
Preston Athletic 2-1 Edinburgh United
Stoneyburn 1-3 Shotts Bon Accord
West Calder United 2-1 Heriot-Watt University
Whitburn 1-3 Linlithgow Rose

Wednesday 16th June
Kirkcaldy & Dysart 5-5 Burntisland Shipyard
Musselburgh Athletic 1-0 Arniston Rangers
Syngenta 3-1 Oakley United
Sauchie 3-1 Sauchie U20s

Thursday 17th June
Dunbar United 1-2 Leith Athletic
Gala Fairydean Rovers ?-? Lothian Thistle HV
Spartans 2-1 Tynecastle


Friday 18th June
Croatia v Czech Republic (Hampden - 5pm)
England v Scotland (Wembley - 8pm)


Saturday 19th June
(Lochore Tournament) Lochore Welfare P-P Lochore Castle AFC
Broxburn Athletic P-P Pumpherston
Cumbernauld Colts P-P Tranent
Dunbar United P-P Arniston Rangers
Edinburgh United P-P Vale of Leithen
Fauldhouse United 3-4 Irvine Meadow
Haddington Athletic 2-1 Newtongrange Star
Livingston United 1-2 Camelon
Sauchie P-P Bo'ness United
Sauchie v Glenrothes
Spartans P-P Penicuik Athletic
Syngenta P-P Tayport
Syngenta v Shettleston
Whitburn P-P Shotts Bon Accord

Sunday 20th June
(Lochore Tournament) Lochore Welfare v Lochgelly United AFC/Kinross AFC
Lochore Welfare 4-0 Lochgelly United AFC
Oakley United ?-? Oakley United U20s


Monday 21st June
Blackburn United v Leith Athletic
Craigroyston P-P Whitehill Welfare
Easthouses Lily v Bonnyrigg Rose Athletic
Kinnoull v Scone Thistle
Kinnoull v Downfield
Kirkcaldy & Dysart v East Fife
Lothian Thistle HV P-P Edinburgh South
Newburgh v Hill of Beath Hawthorn
Newtongrange Star v Kelty Hearts

Tuesday 22nd June
Scotland v Croatia (Hampden - 8pm)
Arniston Rangers v Vale of Leithen
East Fife v Burntisland Shipyard
Kilsyth Rangers v Armadale Thistle
Lochee Harp P-P Luncarty
University of Stirling P-P Dunipace

Wednesday 23rd June
Camelon v Oakley United
Coldstream v Alnwick Town
Crossgates Primrose v Arbroath
Dalkeith Thistle v West Calder United
Dunipace v Fallin AFC
Fauldhouse United v Blantyre Victoria
Lochgelly Albert v Tayport
Lochgelly United AFC v Hill of Beath Hawthorn
Ormiston v Dunbar United
Pollok v Linlithgow Rose
Preston Athletic v Penicuik Athletic
Pumpherston v Broxburn Athletic
Sauchie v Cumbernauld United
Tweedmouth Rangers v Berwick Town

Thursday 24th June
(Glenrothes Tournament) Glenrothes v Rosyth
East Fife v St Andrews United
Coupar Angus v Kinnoull
Stenhousemuir v Syngenta


Friday 25th June
(Glenrothes Tournament) Dundonald Bluebell P-P Balgonie Scotia AFC
Bo'ness Athletic P-P Burntisland Shipyard

Saturday 26th June
(Glenrothes Tournament) Glenrothes v Dundonald Bluebell/Balgonie Scotia AFC
(Glenrothes Tournament) Rosyth P-P Dundonald Bluebell/Balgonie Scotia AFC
Arniston Rangers v West Calder United
Bathgate Thistle v Lochgelly Albert
Blackburn United v Harthill Royal
Bo'ness United
v Penicuik Athletic
Broughty Athletic v Sauchie
Camelon P-P Kilwinning Rangers
Carnoustie Panmure
v Newburgh
Carnoustie Panmure v Edinburgh United
Clachnacuddin P-P Broxburn Athletic
Coldstream P-P Lothian Thistle HV
Craigroyston v Peebles Rovers
Crossgates Primrose v Kinnoull
Downfield v Newburgh
Dunbar United v Dalkeith Thistle
Dundee Violet v Thornton Hibs
Easthouses Lily P-P Leith Athletic
Edinburgh South v Mid Annandale
Elgin City v Luncarty
Fauldhouse United v Shotts Bon Accord
Heriot-Watt University P-P Camelon
Kennoway Star Hearts v Cumbernauld United
Kirkcaldy & Dysart v Edinburgh College
Linlithgow Rose v Heart of Midlothian
Lochee United P-P Dunipace
Lochore Welfare P-P Hill of Beath Hawthorn
Mid Annandale P-P Edinburgh South
Musselburgh Athletic v East Stirlingshire
Nairn County P-P Jeanfield Swifts
Newtongrange Star v Darvel
Ormiston v Peebles Rovers
Ormiston v Edinburgh UV AFC
Sauchie v Cumbernauld United
Spartans v Jeanfield Swifts
Spartans v Arniston Rangers
Stirling Albion v Tynecastle
Stirling University EOS v Livingston United
Stirling University EOS v Sauchie
Stoneyburn P-P St Anthonys
Syngenta v Tranent
Tayport v Inverkeithing Hillfield Swifts
Thorniewood United v Armadale Thistle
Thornton Hibs P-P East Craigie
Tweedmouth Rangers v Berwick Colts AFC
University of Stirling v Heriot-Watt University
Vale of Leithen P-P Hawick RAU
Whitburn v Rossvale
Wishaw v Whitehill Welfare

Sunday 27th June
Arbroath Victoria v Stirling University EOS


Monday 28th June
Oakley United v Inverkeithing Hillfield Swifts

Tuesday 29th June
Euro 2020 Last 16 tie at Hampden (8pm)
Armadale Thistle v Linlithgow Rose
Arniston Rangers v Lothian Thistle HV
Camelon v East Stirlingshire
East Kilbride
v Tranent
Easthouses Lily P-P Crossgates Primrose
Gala Fairydean Rovers v Penicuik Athletic
Leven United AFC v St Andrews United
Lochgelly United AFC v Glenrothes
Musselburgh Athletic v Boness United
Preston Athletic v Newtongrange Star
Stirling University EOS v Bathgate Thistle
Whitburn P-P Livingston

Wednesday 30th June
Blackburn United v Edinburgh College
Burntisland Shipyard v East Fife
East Craigie v Luncarty
Fauldhouse United v Kirkintilloch Rob Roy
Newburgh v Bridge of Earn AFC
Stirling University EOS v Kilsyth Rangers
Thornton Hibs v Hill of Beath Hawthorn

Thursday 1st July
Camelon v Syngenta
Peebles Rovers v Whitehill Welfare


Friday 2nd July
Bo'ness Athletic v Camelon

Saturday 3rd July
(Greenlaw Tournament) Hawick RAU v Tollcross Thistle AFC
(Kirkcaldy Tournment) Rosyth v ?
(Kirkcaldy Tournament) Kirkcaldy & Dysart v Kinross AFC
Armadale Thistle v Wishaw
Auchtermuchy Bellvue AFC P-P Newburgh
Broxburn Athletic v Bathgate Thistle
Coldstream v Gala Fairydean Rovers
Dunbar United v Peebles Rovers
Dunipace v Dundonald Bluebell
East Fife v Lochore Welfare
Easthouses Lily v West Calder United
Edinburgh United v Ryton & Crawcrook Albion
Forth Wanderers v Whitburn
Heriot-Watt University v Muirkirk
Inverkeithing Hillfield Swifts v Glenrothes
Jeanfield Swifts v East Craigie
Kirkcaldy & Dysart v Kinross AFC
Kirriemuir Thistle v Hill of Beath Hawthorn
Leith Athletic v Pumpherston
Linlithgow Rose v Bonnyrigg Rose Athletic
Luncarty v St Rochs
Musselburgh Athletic v Whickham
Newtongrange Star v University of Stirling
Ormiston v Blackburn United
Penicuik Athletic v Haddington Athletic
Preston Athletic v Crossgates Primrose
Rosyth v Lochgelly United AFC
St Andrews United P-P Greenock
Sauchie v East Kilbride Thistle
Scone Thistle v Lochgelly Albert
Stirling University EOS v Glasgow University
Stoneyburn v Bellshill Athletic
Tayport v Syngenta
Troon v Lothian Thistle HV
Syngenta v Lothian Thistle HV
Thornton Hibs v Kinnoull
Tranent v Darvel
Troon v Lothian Thistle HV
Tynecastle v Tweedmouth Rangers
Vale of Leven v Oakley United
Whitehill Welfare v Heart of Midlothian

Sunday 4th July
(Greenlaw Tournament) Hawick RAU v Greenlaw AFC/Pencaitland AFC
(Kirkcaldy Tournament) Kirkcaldy & Dysart v Rosyth/Kinross AFC


Monday 5th July
Preston Athletic v Heart of Midlothian

Tuesday 6th July
Bo'ness United v Tranent
Broxburn Athletic v East Stirlingshire
Camelon v Armadale Thistle
Civil Service Strollers v Musselburgh Athletic
Craigroyston v Lothian Thistle HV
Dunbar United v Hibernian
Dunipace v East Kilbride Thistle
East Fife v Burntisland Shipyard
Easthouses Lily v Newtongrange Star
Edinburgh South v Vale of Leithen
Gala Fairydean Rovers v Tynecastle
Glenrothes v Greig Park AFC
Hill of Beath Hawthorn v Kennoway Star Hearts
Penicuik Athletic v Peebles Rovers
St Andrews United v Coupar Angus
Stirling University EOS v Crossgates Primrose
Thornton Hibs v Dundonald Bluebell

Wednesday 7th July
Arniston Rangers v Edinburgh College
Blackburn United v Tollcross Thistle AFC
Cupar Hearts AFC
v Inverkeithing Hillfield Swifts
Stoneyburn v Ladywell Star AFC

Thursday 8th July
Blairgowrie v Luncarty
Crossgates Primrose v Heriot-Watt University


Friday 9th July
East Fife v Thornton Hibs
Fauldhouse United v Heart of Midlothian

Saturday 10th July
Auchinleck Talbot v Penicuik Athletic
Bathgate Thistle v Harthill Royal
Bo'ness Athletic v Rutherglen Glencairn
Broxburn Athletic v University of Stirling
Burntisland Shipyard v Blackburn United
Camelon v Stirling University EOS
Coldstream v Dunbar United
Dundonald Bluebell v Lochore Welfare
Dundonald Bluebell v Petershill
Dunipace v Armadale Thistle
Easthouses Lily v Tweedmouth Rangers
Edinburgh South v Easthouses Lily
Glenrothes v Strathmiglo AFC
Hawick RAU v Civil Service Strollers
Hill of Beath Hawthorn v Whitburn
Inverkeithing Hillfield Swifts v Civil Service Strollers
Kilsyth Rangers v Luncarty
Kinnoull v Craigroyston
Leith Athletic v Vale of Leithen
Linlithgow Rose v Bo'ness United
Lochgelly Albert v Ormiston
Lothian Thistle HV v Dundee United
Luncarty v Kilsyth Rangers
Musselburgh Athletic v Edinburgh Uniiversity
Newtongrange Star v Edinburgh South
Oakley United v Edinburgh College
Peebles Rovers v Dalkeith Thistle
Preston Athletic v Arniston Rangers
Pumpherston v Scone Thistle
Red Row Welfare v Edinburgh United
Rosyth v Jeanfield Swifts
St Andrews United v Tayport
Stoneyburn v Third Lanark AFC
Syngenta v Benburb
Tranent v East Stirlingshire
Tynecastle v Tweedmouth Rangers
Whitehill Welfare v St Cuthbert Wanderers

Sunday 11th July
Euro 2020 Final


Tuesday 13th July
Dunbar United v Heart of Midlothian
Tynecastle v Bonnyrigg Rose Athletic

Edited by HibeeJibee
Link to comment
Share on other sites

More additions:


Saturday 12th June
Pumpherston v Edinburgh United

Tuesday 15th June
Dunipace v Kirkintilloch Rob Roy

Monday 21st June
Kinnoull v Downfield

Saturday 26th June
Carnoustie Panmure v Edinburgh United
Nairn County v Jeanfield Swifts
Stirling University EOS v Sauchie Community

Sunday 27th June
Arbroath Victoria v Stirling University EOS

Saturday 3rd July
Stoneyburn v Bellshill Athletic

Edited by HibeeJibee
Link to comment
Share on other sites

E1XVf7sXEAIigqR?format=jpg&name=medium


Saturday 12th June
Spartans v LTHV
West Calder United v Thorniewood United

Tuesday 15th June
Newburgh v Tayport

Saturday 19th June
Spartans v Penicuik Athletic

Wednesday 23rd June
Lochgelly Albert v Tayport

Saturday 26th June
Elgin City v Luncarty
Inverkeithing Hillfield Swifts v Tayport

Wednesday 30th June
East Craigie v Luncarty
Newburgh v Bridge of Earn AFC

Saturday 3rd July
Dunipace v Dundonald Bluebell
Penicuik Athletic v Haddington Athletic

Tuesday 6th July
Dundonald Bluebell v Thornton Hibs
Dunipace v East Kilbride Thistle

Thursday 8th July
Blairgowrie v Luncarty

Saturday 10th July
Dunipace v Armadale Thistle
Dundonald Bluebell v Petershill
Luncarty v Kilsyth Rangers
St Andrews United v Tayport

Edited by HibeeJibee
Link to comment
Share on other sites

On 16/05/2021 at 23:47, Casey Jones said:

Musselburgh are away to Civil Service on 6 July 👍

Thanks - must have typed that out wrong.

(Fancy deleting the quote in your post: thread will end-up gigantic if everyone quotes the opening post 😄!).

 

On 17/05/2021 at 09:46, Pumphyman said:

Tranent v Edinburgh utd on 11/6 thats 2 games in 2 days 

Tranent also seem to be playing twice in 2 days then: hosting Edinburgh Utd on Friday and visiting Coldstream on Saturday. Perhaps managers are going to try-out their whole squads; or perhaps Friday is a rogue U20s game.


More added:

Saturday 5th June
Arniston Rangers v Whitehill Welfare

Tuesday 8th June
Newtongrange Star v Arniston Rangers

Saturday 12th June
Glenrothes v Thornton Hibs

Tuesday 15th June
Leven United AFC v Glenrothes

Saturday 19th June
Sauchie v Glenrothes

Monday 21st June
Newburgh v Hill of Beath Hawthorn

Saturday 26th June
Bathgate Thistle v Lochgelly Albert
Newtongrange Star v Darvel

Wednesday 30th June
Thornton Hibs v Hill of Beath Hawthorn

Saturday 3rd July
Auchtermuchy Bellvue AFC v Newburgh
Jeanfield Swifts v East Craigie
Newtongrange Star v University of Stirling
Scone Thistle v Lochgelly Albert
Stirling University EOS v Glasgow University
Thornton Hibs v Kinnoull

Saturday 10th July
Lochgelly Albert v Ormiston

Edited by HibeeJibee
Link to comment
Share on other sites

E1rjIw0XsAsnk3u?format=jpg&name=900x900

Saturday 5th June
Whitburn v Vale of Clyde

Monday 7th June
Sauchie v Syngenta

Saturday 12th June
Forfar United AFC v Newburgh
Syngenta v Gartcairn

Tuesday 15th June
Preston Athletic v Craigroyston

Thursday 17th June
Oakley United v Syngenta

Saturday 19th June
Edinburgh United v Vale of Leithen
Syngenta v Shettleston

Wednesday 23rd June
Fauldhouse United v Blantyre Victoria
Preston Athletic v Penicuik Athletic

Saturday 26th June
Downfield v Newburgh
Wishaw v Whitehill Welfare

Tuesday 29th June
Preston Athltic v Newtongrange Star

Thursday 1st July
Camelon v Syngenta

Saturday 3rd July
Armadale Thistle v Wishaw
Edinburgh United v Ryton & Crawcrook Albion
Forth Wanderers v Whitburn

Monday 5th July
Preston Athletic v Heart of Midlothian

Saturday 10th July
Auchinleck Talbot v Penicuik Athletic
Preston Athletic v Arniston Rangers
Syngenta v Benburb

Edited by HibeeJibee
Link to comment
Share on other sites

Interesting that across the 6-week preseason friendly period there are already just 13 days without some game scheduled - and most of those are Sundays, Mondays and Thursdays which aren't commonly used:

Monday 7th June
Wednesday 9th June, Thursday 10th June
Sunday 13th June
Thursday 17th June
Sunday 20th June
Thursday 24th June
Friday 25th June
Monday 28th June
Friday 2nd July
Monday 5th July
Wednesday 7th July
Friday 9th July


So chances are there will be games due almost every day.

Edited by HibeeJibee
Link to comment
Share on other sites


E1x1yMrXIA0lO9N?format=jpg&name=small


Saturday 12th June
Sauchie v Darvel

Tuesday 22nd June
Arniston Rangers v Vale of Leithen

Saturday 26th June
Vale of Leithen v Hawick RAU

Tuesday 29th June
Stirling University EOS v Bathgate Thistle

Saturday 3rd July
Heriot-Watt University v Muirkirk

Tuesday 6th July
Edinburgh South v Vale of Leithen
Stirling University EOS v Crossgates Primrose


That's another 2 games fixed for evening of Scotland v Croatia. If this proves a 'live' rubber, with a chance to make tournament knockout stage for the first time in history - I wonder if they'll happen!

Edited by HibeeJibee
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...