Jump to content
  • Announcements

    • Div

      Pie and Bovril Nostalgia Mobile Phone Cases!   12/09/18

      We are delighted to have partnered up with Nostalgia Cases to offer a huge range of fantastic Scottish Football phone cases to our visitors. These high quality cases are available in a range of retro and up to date designs and there variations available for all Premiership, Championship and League 1 clubs as well as four of the League 2 teams. Within each club there are a range of choices. You'll find it difficult to choose! This is an Edinburgh based start-up, and they also provide a custom design service so if there is a kit you don't see that you'd love for your phone you can get in touch with them and they'll add it to their range. Naturally there is a HUGE support for all the major phone manufacturers and models and what's more delivery in the UK is completely FREE. What's even better is that Pie and Bovril users can get 10% off their order using the coupon code PIEANDBOV Take a look and browse the full range for your favourite club by clicking through to the website below. https://bit.ly/2M5laZs
Sign in to follow this  
Davis Love III

2019 PDC World Darts Championship Prediction League

Recommended Posts

It was Boxing Day 1993 when the PDC World Championship was born. Beginning a remarkable journey that has transformed the game and etched many indelible matches and moments. And it's that time of year again. Marking a quarter of a century of rich history across the Circus Tavern and Alexandra Palace, Dennis Priestley, Phil Taylor, John Part, Raymond van Barneveld, Adrian Lewis, Michael van Gerwen, Gary Anderson and Rob Cross are the elite names who have lifted the trophy, with more great memories set to be recorded in what is the biggest edition of the  event to date.

So, maintaining, a Pie & Bovril tradition, here is the 9th PDC World Championship Prediction League, which I hope you will enjoy taking part in, adding just an extra touch of interest to the festivities.

PREDICTION LEAGUE FORMAT/RULES

This year, the World Championship has been extended to 96 players, with the 32 seeds entering at the 2nd Round. Consequently, there are more games with players progressing from the 1st Round to face one of the main seeds. Both of these rounds are best of five sets. You can submit an entry session-by-session as we go along or in one large post covering the early rounds. If you are going for the latter, remember for the 2nd Round matches, make predictions for both of the potential fixtures. You can make changes to any game by submitting a new post to the thread. Additionally, don't forget to pick one player each session for the 180s.

EXAMPLE

Danny Noppert 3-1 Royden Lam (R1)
Simon Stevenson 2-3 Ted Evetts (R1)
Chris Dobey 3-1 Boris Koltsov (R1)
Gary Anderson 3-1 Nicholson, 3-0 Burness (R2)

180s: Gary Anderson

POINTS SYSTEM - WAYS TO SCORE
1st Round/2nd Round - 10 Points for Correct Result, 12 Points for Correct Score.
3rd Round/4th Round - 12 Points for Correct Result, 14 Points for Correct Score.
Quarter Finals - 16 Points for Correct Result, 18 Points for Correct Score.
Semi Finals - 20 Points for Correct Result, 22 Points for Correct Score.
Final - 24 Points for Correct Result, 26 Points for Correct Score.
180s - Pick one player for EACH SESSION of the World Championship. Number of Points = Total 180s Scored.

2018/2019 William Hill World Darts Championship
Schedule of Play
Thursday December 13 (1900)

Jeffrey de Zwaan v Nitin Kumar (R1)
Martin Schindler v Cody Harris (R1)
Jan Dekker v Lisa Ashton (R1)
Rob Cross v De Zwaan/Kumar (R2)

Friday December 14
Afternoon Session (1230)

Michael Barnard v Jose De Sousa (R1)
Alan Tabern v Raymond Smith (R1)
Paul Nicholson v Kevin Burness (R1)
Jamie Lewis v Schindler/Harris (R2)

Evening Session (1900)
Danny Noppert v Royden Lam (R1)
Simon Stevenson v Ted Evetts (R1)
Chris Dobey v Boris Koltsov (R1)
Gary Anderson v Nicholson/Burness (R2)

Saturday December 15
Afternoon Session (1230)

Richard North v Robert Marijanovic (R1)
Mickey Mansell v Jim Long (R1)
Josh Payne v Jeff Smith (R1)
Max Hopp v Noppert/Lam (R2)

Evening Session (1900)
Toni Alcinas v Craig Ross (R1)
Ryan Searle v Stephen Burton (R1)
Keegan Brown v Karel Sedlacek (R1)
Michael van Gerwen v Tabern/Ray Smith (R2)

Sunday December 16
Afternoon Session (1230)

Gabriel Clemens v Aden Kirk (R1)
William O’Connor v Yordi Meeuwisse (R1)
Brendan Dolan v Yuanjun Liu (R1)
Dave Chisnall v Payne/J Smith (R2)

Evening Session (1900)
Luke Humphries v Adam Hunt (R1)
Matthew Edgar v Darius Labanauskas (R1)
Ross Smith v Paul Lim (R1)
Peter Wright v Alcinas/Ross (R2)

Monday December 17 (1900)
Vincent van der Voort v Lourence Ilagan (R1)
Wayne Jones v Devon Petersen (R1)
Ryan Joyce v Anastasia Dobromyslova (R1)
Raymond van Barneveld v Edgar/Labanauskas (R2)

Tuesday December 18
Afternoon Session (1230)

Robert Thornton v Daniel Larsson (R1)
Ricky Evans v Rowby-John Rodriguez (R1)
Krzysztof Ratajski v Seigo Asada (R1)
Darren Webster v Van der Voort/Ilagan (R2)

Evening Session (1900)
Steve Lennon v James Bailey (R1)
Ron Meulenkamp v Diogo Portela (R1)
Dimitri Van den Bergh v Chuck Puleo (R1)
Daryl Gurney v Ross Smith/Lim (R2)

Wednesday December 19
Afternoon Session (1230)

Nathan Aspinall v Geert Nentjes (R1)
Jeffrey de Graaf v Noel Malicdem (R1)
Joe Cullen v Dolan/Liu (R2)
Kim Huybrechts v Thornton/Larsson (R2)

Evening Session (1900)
James Wilson v O’Connor/Meuwisse (R2)
Simon Whitlock v Joyce/Dobromyslova (R2)
Michael Smith v Meulenkamp/Portela (R2)
James Wade v Ratajski/Asada (R2)

Thursday December 20
Afternoon Session (1230)

Jermaine Wattimena v Barnard/De Sousa (R2)
Alan Norris v Lennon/Bailey (R2)
Stephen Bunting v Humphries/Hunt (R2)
Steve Beaton v Dobey/Koltsov (R2)

Evening Session (1900)
Cristo Reyes v Evans/Rodriguez (R2)
Mervyn King v Dekker/Ashton (R2)
Adrian Lewis v Stevenson/Evetts (R2)
Mensur Suljovic v Searle/Burton (R2)

Friday December 21
Afternoon Session (1230)

Benito van de Pas v Mansell/Long (R2)
John Henderson v Clemens/Kirk (R2)
Steve West v North/Marijanovic (R2)
Kyle Anderson v De Graaf/Malicdem (R2)

Evening Session (1900)
Ian White v Jones/Petersen (R2)
Jelle Klaasen v Brown/Sedlacek (R2)
Gerwyn Price v Aspinall/Nentjes (R2)
Jonny Clayton v Van den Bergh/Puleo (R2)

Format
First Round - Best of five sets (no tie-break)
Second Round - Best of five sets
Third Round - Best of seven sets
Fourth Round - Best of seven sets
Quarter-Finals - Best of nine sets
Semi-Finals - Best of 11 sets
Final - Best of 13 sets

PRIZE

Last year's Michael van Gerwen photo wasn't claimed, so it's back this time, in addition to a £20 donation to a charity of your choice. 

s-l1600.jpg&key=17af440e9a5418a079cd8eb5

Edited by Davis Love III

Share this post


Link to post
Share on other sites

Going to do this day to day it that’s fine rather than the full whammy in one go?

Thursday 13th

de Zwaan 3-0 Kumar

Schindler 3-1 Harris

Dekker 3-0 Ashton

Cross 2-3 de Zwaan/Kumar

180s De Zwaan

Share this post


Link to post
Share on other sites

2018/2019 William Hill World Darts Championship
Schedule of Play
Thursday December 13 (1900)

Jeffrey de Zwaan 3 v 0 Nitin Kumar (R1)
Martin Schindler 1  v 3  Cody Harris (R1)
Jan Dekker 1 v 3 Lisa Ashton (R1)
Rob Cross 2 v 3 De Zwaan/Kumar (R2)

180s De Zwaan

Friday December 14
Afternoon Session (1230)

Michael Barnard 3 v 0 Jose De Sousa (R1)
Alan Tabern 1 v 3 Raymond Smith (R1)
Paul Nicholson 3 v 1 Kevin Burness (R1)
Jamie Lewis 3 v 0 Schindler/Harris (R2)

180s - Jamie Lewis

Evening Session (1900)
Danny Noppert 3v0 Royden Lam (R1)
Simon Stevenson 3 v 2 Ted Evetts (R1)
Chris Dobey 3 v 0 Boris Koltsov (R1)
Gary Anderson 3 v 0 Nicholson/Burness (R2)

180s - Anderson

Saturday December 15
Afternoon Session (1230)

Richard North 3 v 1 Robert Marijanovic (R1)
Mickey Mansell  3 v 2 Jim Long (R1)
Josh Payne 3 v 2 Jeff Smith (R1)
Max Hopp 1 v 3 Noppert/Lam (R2)

180s - North

Evening Session (1900)
Toni Alcinas 3 v 1 Craig Ross (R1)
Ryan Searle 3 v 1 Stephen Burton (R1)
Keegan Brown 3 v 2 Karel Sedlacek (R1)
Michael van Gerwen 3 v 0 Tabern/Ray Smith (R2)

180s - MVG

Sunday December 16
Afternoon Session (1230)

Gabriel Clemens 3 v 2 Aden Kirk (R1)
William O’Connor 3 v 0 Yordi Meeuwisse (R1)
Brendan Dolan 1 v 3  Yuanjun Liu (R1)
Dave Chisnall 2 v 3 Payne/J Smith (R2)

180s - Chisnall

Evening Session (1900)
Luke Humphries 3 v 0 Adam Hunt (R1)
Matthew Edgar 1 v 3 Darius Labanauskas (R1)
Ross Smith 3 v 1 Paul Lim (R1)
Peter Wright 3 v 1 Alcinas/Ross (R2)

180s - Humphries

Monday December 17 (1900)
Vincent van der Voort 3 v 0 Lourence Ilagan (R1)
Wayne Jones 2 v 3 Devon Petersen (R1)
Ryan Joyce 3 v 2 Anastasia Dobromyslova (R1)
Raymond van Barneveld 3 v 1 Edgar/Labanauskas (R2)

180s - VVDV

Tuesday December 18
Afternoon Session (1230)

Robert Thornton 3 v 1 Daniel Larsson (R1)
Ricky Evans 3 v 0 Rowby-John Rodriguez (R1)
Krzysztof Ratajski 3 v 0 Seigo Asada (R1)
Darren Webster 3 v 1 Van der Voort/Ilagan (R2)

180s - Webster

Evening Session (1900)
Steve Lennon 3 v 0 James Bailey (R1)
Ron Meulenkamp 1 v 3 Diogo Portela (R1)
Dimitri Van den Bergh3 v 0 Chuck Puleo (R1)
Daryl Gurney 3 v 1 Ross Smith/Lim (R2)

180s- Gurney

Wednesday December 19
Afternoon Session (1230)

Nathan Aspinall 3  v 1 Geert Nentjes (R1)
Jeffrey de Graaf 3 v 1 Noel Malicdem (R1)
Joe Cullen 3 v 0 Dolan/Liu (R2)
Kim Huybrechts 1 v 3 Thornton/Larsson (R2)

180s - Cullen

Evening Session (1900)
James Wilson 3 v 1  O’Connor/Meuwisse (R2)
Simon Whitlock 3 v 1 Joyce/Dobromyslova (R2)
Michael Smith 3 v 0 Meulenkamp/Portela (R2)
James Wade 3 v 2 Ratajski/Asada (R2)

180s - Smith

Thursday December 20
Afternoon Session (1230)

Jermaine Wattimena 1 v 3  Barnard/De Sousa (R2)
Alan Norris 3 v 0 Lennon/Bailey (R2)
Stephen Bunting 3 v 2 Humphries/Hunt (R2)
Steve Beaton 2 v 3 Dobey/Koltsov (R2)

180s - Dobbie

Evening Session (1900)
Cristo Reyes 3 v 1 Evans/Rodriguez (R2)
Mervyn King 3 v 0 Dekker/Ashton (R2)
Adrian Lewis 3 v 0 Stevenson/Evetts (R2)
Mensur Suljovic 3 v 1 Searle/Burton (R2)

180s - Lewis

Friday December 21
Afternoon Session (1230)

Benito van de Pas 1 v 3 Mansell/Long (R2)
John Henderson 3 v 2 Clemens/Kirk (R2)
Steve West 3 v 1 North/Marijanovic (R2)
Kyle Anderson 3 v 0 De Graaf/Malicdem (R2)

180s - West

Evening Session (1900)
Ian White 3 v 1 Jones/Petersen (R2)
Jelle Klaasen 3 v 2 Brown/Sedlacek (R2)
Gerwyn Price 3 v 1 Aspinall/Nentjes (R2)
Jonny Clayton 3 v 2 Van den Bergh/Puleo (R2)

180s - Price

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, callum-ayr said:

Going to do this day to day it that’s fine rather than the full whammy in one go?

Thursday 13th

de Zwaan 3-0 Kumar

Schindler 3-1 Harris

Dekker 3-0 Ashton

Cross 2-3 de Zwaan/Kumar

180s De Zwaan

Yep! Absolutely fine. You'll just have to keep track of those afternoon sessions in particular!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thursday December 13 (1900)

Jeffrey de Zwaan 3-1 Nitin Kumar (R1)
Martin Schindler 3-0 Cody Harris (R1)
Jan Dekker 3-1 Lisa Ashton (R1)
Rob Cross 3-0 De Zwaan/Kumar (R2)

180's Cross

Friday December 14
Afternoon Session (1230)

Michael Barnard 3-2 Jose De Sousa (R1)
Alan Tabern 2-3 Raymond Smith (R1)
Paul Nicholson 3-1 Kevin Burness (R1)
Jamie Lewis 3-1 Schindler/Harris (R2)

180's  Nicholson

Evening Session (1900)
Danny Noppert 3-1 Royden Lam (R1)
Simon Stevenson 2-3 Ted Evetts (R1)
Chris Dobey 3-1 Boris Koltsov (R1)
Gary Anderson 3-0 Nicholson/Burness (R2)

180's Anderson

Saturday December 15
Afternoon Session (1230)

Richard North 2-3 Robert Marijanovic (R1)
Mickey Mansell 3-2 Jim Long (R1)
Josh Payne 1-3 Jeff Smith (R1)
Max Hopp 3-2 Noppert/Lam (R2)

180's Smith

Evening Session (1900)
Toni Alcinas 3-1 Craig Ross (R1)
Ryan Searle 1-3 Stephen Burton (R1)
Keegan Brown 3-2 Karel Sedlacek (R1)
Michael van Gerwen 3-2 Tabern/Ray Smith (R2)

180's MvG

Sunday December 16
Afternoon Session (1230)

Gabriel Clemens 3-2 Aden Kirk (R1)
William O’Connor 2-3 Yordi Meeuwisse (R1)
Brendan Dolan 3-0 Yuanjun Liu (R1)
Dave Chisnall 3-1 Payne/J Smith (R2)

180's Chisnall

Evening Session (1900)
Luke Humphries 3-1 Adam Hunt (R1)
Matthew Edgar 3-0 Darius Labanauskas (R1)
Ross Smith 2-3 Paul Lim (R1)
Peter Wright 3-1 Alcinas/Ross (R2)

180's Wright

Monday December 17 (1900)
Vincent van der Voort 3-0 Lourence Ilagan (R1)
Wayne Jones 3-1 Devon Petersen (R1)
Ryan Joyce 3-1 Anastasia Dobromyslova (R1)
Raymond van Barneveld 3-0 Edgar/Labanauskas (R2)

180's Barney

Tuesday December 18
Afternoon Session (1230)

Robert Thornton 3-1 Daniel Larsson (R1)
Ricky Evans 3-1 Rowby-John Rodriguez (R1)
Krzysztof Ratajski 1-3 Seigo Asada (R1)
Darren Webster 3-2 Van der Voort/Ilagan (R2)

180's Thornton

Evening Session (1900)
Steve Lennon 2-3 James Bailey (R1)
Ron Meulenkamp 3-1 Diogo Portela (R1)
Dimitri Van den Bergh 3-0 Chuck Puleo (R1)
Daryl Gurney 3-1 Ross Smith/Lim (R2)

180's Gurney

Wednesday December 19
Afternoon Session (1230)

Nathan Aspinall 3-1 Geert Nentjes (R1)
Jeffrey de Graaf 3-0 Noel Malicdem (R1)
Joe Cullen 2-3 Dolan/Liu (R2)
Kim Huybrechts 3-2 Thornton/Larsson (R2)

180's Huybrechts

Evening Session (1900)
James Wilson 3-1 O’Connor/Meuwisse (R2)
Simon Whitlock 3-0 Joyce/Dobromyslova (R2)
Michael Smith 3-1 Meulenkamp/Portela (R2)
James Wade 3-0 Ratajski/Asada (R2)

180's Whitlock

Thursday December 20
Afternoon Session (1230)

Jermaine Wattimena 2-3 Barnard/De Sousa (R2)
Alan Norris 3-1 Lennon/Bailey (R2)
Stephen Bunting 3-0 Humphries/Hunt (R2)
Steve Beaton 3-1 Dobey/Koltsov (R2)

180's Bunting

Evening Session (1900)
Cristo Reyes 3-0 Evans/Rodriguez (R2)
Mervyn King 3-1 Dekker/Ashton (R2)
Adrian Lewis 3-0 Stevenson/Evetts (R2)
Mensur Suljovic 3-0 Searle/Burton (R2)

180's Suljovic

Friday December 21
Afternoon Session (1230)

Benito van de Pas 3-1 Mansell/Long (R2)
John Henderson 3-1 Clemens/Kirk (R2)
Steve West 3-2 North/Marijanovic (R2)
Kyle Anderson 3-2 De Graaf/Malicdem (R2)

180's Van de Pas

Evening Session (1900)
Ian White 3-0 Jones/Petersen (R2)
Jelle Klaasen 3-1 Brown/Sedlacek (R2)
Gerwyn Price 3-0 Aspinall/Nentjes (R2)
Jonny Clayton 3-2 Van den Bergh/Puleo (R2)

180's White

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/12/2018 at 14:03, Davis Love III said:

PRIZE

Last year's Michael van Gerwen photo wasn't claimed, so it's back this time, in addition to a £20 donation to a charity of your choice. 

s-l1600.jpg&key=17af440e9a5418a079cd8eb5

Absolutely fantastic mate loved all of these. Stick me down for a donation to the charity of the runner up too please as usual. 

 

As for the tournament surely this is my year. I still have a touch of the Terry Jenkins about me. Runner up multiple times but no win yet. 

Edited by diamond_for_life

Share this post


Link to post
Share on other sites

2018/2019 William Hill World Darts Championship
Schedule of Play
Thursday December 13 (1900)

Jeffrey de Zwaan 3-0 Nitin Kumar (R1)
Martin Schindler 3-1 Cody Harris (R1)
Jan Dekker 3-1 Lisa Ashton (R1)
Rob Cross 2-3 De Zwaan    Cross 3-0 Kumar (R2)  180- De zwaan

Friday December 14
Afternoon Session (1230)

Michael Barnard 3-1 Jose De Sousa (R1)
Alan Tabern 1-3 Raymond Smith (R1)
Paul Nicholson 3-1 Kevin Burness (R1)
Jamie Lewis 3-2 Schindler  Lewis 3-1 Harris (R2)  180- Jamie Lewis.

Evening Session (1900)
Danny Noppert 3-1 Royden Lam (R1)
Simon Stevenson 2-3 Ted Evetts (R1)
Chris Dobey 3-1 Boris Koltsov (R1)
Gary Anderson 3-0 Nicholson/Burness (R2) 180- Gary Anderson

Saturday December 15
Afternoon Session (1230)

Richard North 3-1 Robert Marijanovic (R1)
Mickey Mansell 3-0 Jim Long (R1)
Josh Payne 2-3 Jeff Smith (R1)
Max Hopp 2-3 Noppert  Hopp 3-0 Lam (R2) 180 Max Hopp

Evening Session (1900)
Toni Alcinas 3-1 Craig Ross (R1)
Ryan Searle 3-2 Stephen Burton (R1)
Keegan Brown 3-2 Karel Sedlacek (R1)
Michael van Gerwen 3-0 Tabern/Ray Smith (R2) 180 MVG

Sunday December 16
Afternoon Session (1230)

Gabriel Clemens 3-1 Aden Kirk (R1)
William O’Connor 3-1 Yordi Meeuwisse (R1)
Brendan Dolan 3-1 Yuanjun Liu (R1)
Dave Chisnall 3-1 Payne/J Smith (R2) 180 Dave Chisnall

Evening Session (1900)
Luke Humphries 3-2 Adam Hunt (R1)
Matthew Edgar 2-3 Darius Labanauskas (R1)
Ross Smith 3-1 Paul Lim (R1)
Peter Wright 3-1Alcinas Wright 3-0Ross (R2) 180 Ross Smith

Monday December 17 (1900)
Vincent van der Voort 3-2 Lourence Ilagan (R1)
Wayne Jones 1-3 Devon Petersen (R1)
Ryan Joyce 3-0 Anastasia Dobromyslova (R1)
Raymond van Barneveld 3-0 Edgar Barney 3-1 Labanauskas (R2) 180- Van der Voort

Tuesday December 18
Afternoon Session (1230)

Robert Thornton 3-1 Daniel Larsson (R1)
Ricky Evans 3-0 Rowby-John Rodriguez (R1)
Krzysztof Ratajski 3-1 Seigo Asada (R1)
Darren Webster 3-0 Van der Voort/Ilagan (R2) 180 Ricky Evans

Evening Session (1900)
Steve Lennon 3-0 James Bailey (R1)
Ron Meulenkamp 3-1 Diogo Portela (R1)
Dimitri Van den Bergh 3-0 Chuck Puleo (R1)
Daryl Gurney 3-1 Ross Smith Gurney 3-0 Lim (R2) 180 Van den Bergh

Wednesday December 19
Afternoon Session (1230)

Nathan Aspinall 3-1 Geert Nentjes (R1)
Jeffrey de Graaf 2-3 Noel Malicdem (R1)
Joe Cullen 3-0 Dolan/Liu (R2)
Kim Huybrechts 2-3 Thornton Huybrechts 3-1Larsson (R2) 180 Joe Cullen

Evening Session (1900)
James Wilson 3-1 O’Connor/Meuwisse (R2)
Simon Whitlock 3-1Joyce Whitlock 3-0 Dobromyslova (R2)
Michael Smith 3-1 Meulenkamp Smith 3-0 Portela (R2)
James Wade 3-2 Ratajski Wade 3-0Asada (R2) 180- Michael Smith.

Thursday December 20
Afternoon Session (1230)

Jermaine Wattimena 3-1 Barnard Wattimena 3-0 De Sousa (R2)
Alan Norris 2-3 Lennon Norris 3-0 Bailey (R2)
Stephen Bunting 3-1 Humphries/Hunt (R2)
Steve Beaton 3-2 Dobey/Koltsov (R2) 180- Stephen Bunting.

Evening Session (1900)
Cristo Reyes 2-3 Evans Reyes 3-0 Rodriguez (R2)
Mervyn King 2-3  Dekker King 3-0 Ashton (R2)
Adrian Lewis 3-1 Stevenson/Evetts (R2)
Mensur Suljovic 3-1 Searle Suljovic 3-0 Burton (R2) 180- Ricky Evans.

Friday December 21
Afternoon Session (1230)

Benito van de Pas 1-3 Mansell Van de pas 3-0 Long (R2)
John Henderson 3-2 Clemens Henderson 3-1Kirk (R2)
Steve West 3-2 North West 3-1 Marijanovic (R2)
Kyle Anderson 3-0 De Graaf/Malicdem (R2) 180-Steve West.

Evening Session (1900)
Ian White 3-0 Jones/Petersen (R2)
Jelle Klaasen 2-3 Brown Klaasen 3-0 Sedlacek (R2)
Gerwyn Price 3-1 Aspinall/ Price 3-0 Nentjes (R2)
Jonny Clayton 3-2 Van den Bergh Clayton 3-0Puleo (R2) 180- Gerwyn Price.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2018/2019 William Hill World Darts Championship
Schedule of Play
Thursday December 13 (1900)

Jeffrey de Zwaan 3-0 Nitin Kumar (R1)
Martin Schindler 3-2 Cody Harris (R1)
Jan Dekker 3-1 Lisa Ashton (R1)
Rob Cross 2-3 De Zwaan/Rob Cross 3-1 Kumar (R2)

180s - De Zwaan

Friday December 14
Afternoon Session (1230)

Michael Barnard 3-2 Jose De Sousa (R1)
Alan Tabern 3-1 Raymond Smith (R1)
Paul Nicholson 3-2 Kevin Burness (R1)
Jamie Lewis 3-2 Schindler/Jamie Lewis 3-1 Harris (R2)

180s - Lewis

Evening Session (1900)
Danny Noppert 3-1 Royden Lam (R1)
Simon Stevenson 2-3 Ted Evetts (R1)
Chris Dobey 3-0 Boris Koltsov (R1)
Gary Anderson 3-1 Nicholson/Gary Anderson 3-0 Burness (R2)

180s - Anderson

Saturday December 15
Afternoon Session (1230)

Richard North 3-1 Robert Marijanovic (R1)
Mickey Mansell 2-3 Jim Long (R1)
Josh Payne 1-3 Jeff Smith (R1)
Max Hopp 3-2 Noppert/Max Hopp 3-0 Lam (R2)

180s - Hopp

Evening Session (1900)
Toni Alcinas 3-1 Craig Ross (R1)
Ryan Searle 3-1 Stephen Burton (R1)
Keegan Brown 3-0 Karel Sedlacek (R1)
Michael van Gerwen 3-0 Tabern/Michael van Gerwen 3-0 Ray Smith (R2)

180s - van Gerwen

Sunday December 16
Afternoon Session (1230)

Gabriel Clemens 1-3 Aden Kirk (R1)
William O’Connor 3-0 Yordi Meeuwisse (R1)
Brendan Dolan 3-1 Yuanjun Liu (R1)
Dave Chisnall 3-2 Payne/Dave Chisnall 2-3 J Smith (R2)

180s - Chisnall

Evening Session (1900)
Luke Humphries 1-3 Adam Hunt (R1)
Matthew Edgar 3-2 Darius Labanauskas (R1)
Ross Smith 3-2 Paul Lim (R1)
Peter Wright 3-1 Alcinas/Peter Wright 3-0 Ross (R2)

180s - Smith

Monday December 17 (1900)
Vincent van der Voort 3-2 Lourence Ilagan (R1)
Wayne Jones 3-2 Devon Petersen (R1)
Ryan Joyce 1-3 Anastasia Dobromyslova (R1)
Raymond van Barneveld 3-1 Edgar/Raymond van Barneveld 3-1 Labanauskas (R2)

180s - van Barneveld

Tuesday December 18
Afternoon Session (1230)

Robert Thornton 3-1 Daniel Larsson (R1)
Ricky Evans 3-1 Rowby-John Rodriguez (R1)
Krzysztof Ratajski 3-0 Seigo Asada (R1)
Darren Webster 3-2 Van der Voort/Darren Webster 3-0 Ilagan (R2)

180 - Evans

Evening Session (1900)
Steve Lennon 3-1 James Bailey (R1)
Ron Meulenkamp 3-0 Diogo Portela (R1)
Dimitri Van den Bergh 3-0 Chuck Puleo (R1)
Daryl Gurney 3-1 Ross Smith/Daryl Gurney 3-1 Lim (R2)

180s - Gurney

Wednesday December 19
Afternoon Session (1230)

Nathan Aspinall 3-2 Geert Nentjes (R1)
Jeffrey de Graaf 3-1 Noel Malicdem (R1)
Joe Cullen 3-1 Dolan/Joe Cullen 3-0 Liu (R2)
Kim Huybrechts 2-3 Thornton/Kim Huybrechts 3-1 Larsson (R2)

180s - Cullen

Evening Session (1900)
James Wilson 2-3 O’Connor/James Wilson 3-1 Meuwisse (R2)
Simon Whitlock 3-0 Joyce/Simon Whitlock 3-1 Dobromyslova (R2)
Michael Smith 3-2 Meulenkamp/Michael Smith 3-0 Portela (R2)
James Wade 3-2 Ratajski/James Wade 3-0 Asada (R2)

180s - Whitlock

Thursday December 20
Afternoon Session (1230)

Jermaine Wattimena 3-0 Barnard/Jermaine Wattimena 3-0 De Sousa (R2)
Alan Norris 3-1 Lennon/Alan Norris 3-0 Bailey (R2)
Stephen Bunting 3-1 Humphries/Stephen Bunting 3-1 Hunt (R2)
Steve Beaton 3-2 Dobey/Steve Beaton 3-1 Koltsov (R2)

180s - Beaton

Evening Session (1900)
Cristo Reyes 1-3 Evans/Cristo Reyes 3-1 Rodriguez (R2)
Mervyn King 3-2 Dekker/Mervyn King 3-1 Ashton (R2)
Adrian Lewis 3-0 Stevenson/Adrian Lewis 3-0 Evetts (R2)
Mensur Suljovic 3-1 Searle/Mensur Suljovic 3-0 Burton (R2)

180s - Lewis

Friday December 21
Afternoon Session (1230)

Benito van de Pas 3-1 Mansell/Benito van de Pas 3-1 Long (R2)
John Henderson 3-0 Clemens/John Henderson 3-0 Kirk (R2)
Steve West 3-2 North/Steve West 3-1 Marijanovic (R2)
Kyle Anderson 2-3 De Graaf/Kyle Anderson 3-1 Malicdem (R2)

180s - West

Evening Session (1900)
Ian White 3-2 Jones/Ian White 3-2 Petersen (R2)
Jelle Klaasen 3-1 Brown/Jelle Klaasen 3-0 Sedlacek (R2)
Gerwyn Price 3-0 Aspinall/Gerwyn Price 3-0 Nentjes (R2)
Jonny Clayton 3-1 Van den Bergh/Johnny Clayton 3-1 Puleo (R2)

180s - Price

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thursday December 13 (1900)
Jeffrey de Zwaan 3 v 0 Nitin Kumar (R1)
Martin Schindler 3 v 1 Cody Harris (R1)
Jan Dekker 3 v 0 Lisa Ashton (R1)
Rob Cross 3 v 2 De Zwaan, Cross 3-0 Kumar (R2)

180s - Cross

Friday December 14
Afternoon Session (1230)
Michael Barnard 3 v 1 Jose De Sousa (R1)
Alan Tabern 3 v 1 Raymond Smith (R1)
Paul Nicholson 3 v 1 Kevin Burness (R1)
Jamie Lewis 3 v 2 Schindler, Lewis 3-0 Harris (R2)

180s - Lewis

Evening Session (1900)
Danny Noppert 3 v 1 Royden Lam (R1)
Simon Stevenson 1 v 3 Ted Evetts (R1)
Chris Dobey 3 v 1 Boris Koltsov (R1)
Gary Anderson 3 v 1 Nicholson, Anderson 3-0 Burness(R2)

180s - Anderson

Saturday December 15
Afternoon Session (1230)
Richard North 3 v 2 Robert Marijanovic (R1)
Mickey Mansell 3 v 2 Jim Long (R1)
Josh Payne 3 v 2 Jeff Smith (R1)
Max Hopp 3 v 2 Noppert, Hopp 3-1 Lam(R2)

180s - Hopp

Evening Session (1900)
Toni Alcinas 3 v 1 Craig Ross (R1)
Ryan Searle 3 v 2 Stephen Burton (R1)
Keegan Brown 3 v 0 Karel Sedlacek (R1)
Michael van Gerwen 3 v 0 Tabern/Ray Smith (R2)

180s - MVG

Sunday December 16
Afternoon Session (1230)
Gabriel Clemens 3 v 2 Aden Kirk (R1)
William O’Connor 3 v 1 Yordi Meeuwisse (R1)
Brendan Dolan 3 v 1 Yuanjun Liu (R1)
Dave Chisnall 3 v 1 Payne/J Smith (R2)

180s - Chisnall

Evening Session (1900)
Luke Humphries 3 v 1 Adam Hunt (R1)
Matthew Edgar 3 v 2 Darius Labanauskas (R1)
Ross Smith 2 v 3 Paul Lim (R1)
Peter Wright 3 v 1 Alcinas/Ross (R2)

180s - Wright

Monday December 17 (1900)
Vincent van der Voort 3 v 1 Lourence Ilagan (R1)
Wayne Jones 3 v 2 Devon Petersen (R1)
Ryan Joyce 3 v 1 Anastasia Dobromyslova (R1)
Raymond van Barneveld 3 v 1 Edgar/Labanauskas (R2)

180s - RVB

Tuesday December 18
Afternoon Session (1230)
Robert Thornton 3 v 1 Daniel Larsson (R1)
Ricky Evans 3 v 2 Rowby-John Rodriguez (R1)
Krzysztof Ratajski 3 v 2 Seigo Asada (R1)
Darren Webster 3 v 2 Van der Voort/Ilagan (R2)

180s - Webster

Evening Session (1900)
Steve Lennon 3 v 1 James Bailey (R1)
Ron Meulenkamp 3 v 1 Diogo Portela (R1)
Dimitri Van den Bergh 3 v 0 Chuck Puleo (R1)
Daryl Gurney 3 v 1 Ross Smith/Lim (R2)

180s - Gurney

Wednesday December 19
Afternoon Session (1230)
Nathan Aspinall 3 v 1 Geert Nentjes (R1)
Jeffrey de Graaf 3 v 0 Noel Malicdem (R1)
Joe Cullen 3 v 2 Dolan/Liu (R2)
Kim Huybrechts 3 v 2 Thornton/Larsson (R2)

180s - Cullen

Evening Session (1900)
James Wilson 3 v 2 O’Connor/Meuwisse (R2)
Simon Whitlock 3 v 1 Joyce/Dobromyslova (R2)
Michael Smith 3 v 1 Meulenkamp/Portela (R2)
James Wade 3 v 1 Ratajski/Asada (R2)

180s - Smith

Thursday December 20
Afternoon Session (1230)
Jermaine Wattimena 3 v 1 Barnard/De Sousa (R2)
Alan Norris 3 v 2 Lennon/Bailey (R2)
Stephen Bunting 3 v 1 Humphries/Hunt (R2)
Steve Beaton 3 v 1 Dobey/Koltsov (R2)

180s - Bunting

Evening Session (1900)
Cristo Reyes 3 v 2 Evans/Rodriguez (R2)
Mervyn King 3 v 1 Dekker/Ashton (R2)
Adrian Lewis 3 v 1 Stevenson, Lewis 1-3 Evetts (R2)
Mensur Suljovic 3 v 1 Searle/Burton (R2)

180s - Suljovic

Friday December 21
Afternoon Session (1230)
Benito van de Pas 3 v 1 Mansell/Long (R2)
John Henderson 3 v 1 Clemens/Kirk (R2)
Steve West 3 v 1 North/Marijanovic (R2)
Kyle Anderson 3 v 1 De Graaf/Malicdem (R2)

180s - Henderson

Evening Session (1900)
Ian White 3 v 1 Jones/Petersen (R2)
Jelle Klaasen 3 v 1 Brown/Sedlacek (R2)
Gerwyn Price 3 v 0 Aspinall/Nentjes (R2)
Jonny Clayton 1 v 3 Van den Bergh, Clayton 3-1 Puleo (R2)

180s - Price

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thursday December 13 
De  Zwaan 3 v 0 Kumar 
Schindler 3 v 1 Harris 
Dekker 3 v 0 Ashton 
Cross 3 v 1 De Zwaan, Cross 3-0 Kumar

180s - De Zwaan

Friday December 14
Afternoon Session 
Barnard 3 v 1 De Sousa

Tabern 2 v 3 R Smith 
Nicholson 3 v 1  Burness 
Lewis 3 v 1 Schindler, Lewis 3-1 Harris 

180s - Lewis

Evening Session 
Noppert 3 v 1 Royden 
Stevenson 1 v 3 Evetts 
Dobey 3 v 0 Koltsov 
Anderson 3 v 1 Nicholson, Anderson 3-0 Burness

180s - Anderson

Share this post


Link to post
Share on other sites

Friday afternoon

Barnard 3-2 de Sousa

Tabern 2-3 Smith

Nicholson 3-1 Burness

Lewis 3-2 Shindler 3-0 de Sousa

180s - Smith 

Friday night 

Noppert 3-0 Royden

Stevenson 2-3 Evetts

Dobey 3-0 Koltsov

Anderson 3-0 Nicholson/Burness

180s - Dobey 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thursday December 13 (1900)

Jeffrey de Zwaan 3-0 Nitin Kumar (R1)
Martin Schindler 3-1 Cody Harris (R1)
Jan Dekker 3-0 Lisa Ashton (R1)
Rob Cross 3-1 De Zwaan/Kumar (R2)

 

180s - Cross

Edited by Dysart

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thursday December 13 (1900)
Jeffrey de Zwaan 3 v 1 Nitin Kumar (R1)
Martin Schindler 3 v 1 Cody Harris (R1)
Jan Dekker 3 v 1  Lisa Ashton (R1)
Rob Cross 3 v 1 De Zwaan, Cross 3-0 Kumar (R2)

180s - Cross

Friday December 14
Afternoon Session (1230)
Michael Barnard 3 v 1 Jose De Sousa (R1)
Alan Tabern 3 v 1 Raymond Smith (R1)
Paul Nicholson 3 v 1 Kevin Burness (R1)
Jamie Lewis 3 v 1 Schindler, Lewis 3-0 Harris (R2)

180s - Lewis

Evening Session (1900)
Danny Noppert 3 v 1 Royden Lam (R1)
Simon Stevenson 2 v 3 Ted Evetts (R1)
Chris Dobey 3 v 1 Boris Koltsov (R1)
Gary Anderson 3 v 1 Nicholson, Anderson 3-0 Burness(R2)

180s - Anderson

Saturday December 15
Afternoon Session (1230)
Richard North 2 v 3Robert Marijanovic (R1)
Mickey Mansell 3 v 0 Jim Long (R1)
Josh Payne 2 v 3Jeff Smith (R1)
Max Hopp 3 v 2 Noppert, Hopp 3-1 Lam(R2)

180s - Hopp

Evening Session (1900)
Toni Alcinas 3 v 1 Craig Ross (R1)
Ryan Searle 3 v 2 Stephen Burton (R1)
Keegan Brown 3 v 0 Karel Sedlacek (R1)
Michael van Gerwen 3 v 0 Tabern/Ray Smith (R2)

180s - MVG

Sunday December 16
Afternoon Session (1230)
Gabriel Clemens 1 v 3 Aden Kirk (R1)
William O’Connor 3 v 1 Yordi Meeuwisse (R1)
Brendan Dolan 3 v 1 Yuanjun Liu (R1)
Dave Chisnall 3 v 1 Payne/J Smith (R2)

180s - Chisnall

Evening Session (1900)
Luke Humphries 3 v 1 Adam Hunt (R1)
Matthew Edgar 3 v 2 Darius Labanauskas (R1)
Ross Smith 2 v 3 Paul Lim (R1)
Peter Wright 3 v 1 Alcinas/Ross (R2)

180s - Wright

Monday December 17 (1900)
Vincent van der Voort 3 v 0 Lourence Ilagan (R1)
Wayne Jones 1 v 3 Devon Petersen (R1)
Ryan Joyce 3 v 1 Anastasia Dobromyslova (R1)
Raymond van Barneveld 3 v 1 Edgar/Labanauskas (R2)

180s - RVB

Tuesday December 18
Afternoon Session (1230)
Robert Thornton 3 v 1 Daniel Larsson (R1)
Ricky Evans 3 v 2 Rowby-John Rodriguez (R1)
Krzysztof Ratajski 3 v 2 Seigo Asada (R1)
Darren Webster 3 v 2 Van der Voort/Ilagan (R2)

180s - Webster

Evening Session (1900)
Steve Lennon 3 v 1 James Bailey (R1)
Ron Meulenkamp 3 v 1 Diogo Portela (R1)
Dimitri Van den Bergh 3 v 0 Chuck Puleo (R1)
Daryl Gurney 3 v 1 Ross Smith/Lim (R2)

180s - Gurney

Wednesday December 19
Afternoon Session (1230)
Nathan Aspinall 3 v 1 Geert Nentjes (R1)
Jeffrey de Graaf 3 v 1  Noel Malicdem (R1)
Joe Cullen 3 v 2 Dolan/Liu (R2)
Kim Huybrechts 3 v 2 Thornton/Larsson (R2)

180s - Cullen

Evening Session (1900)
James Wilson 3 v 2 O’Connor/Meuwisse (R2)
Simon Whitlock 3 v 1 Joyce/Dobromyslova (R2)
Michael Smith 3 v 1 Meulenkamp/Portela (R2)
James Wade 3 v 1 Ratajski/Asada (R2)

180s - Smith

Thursday December 20
Afternoon Session (1230)
Jermaine Wattimena 3 v 1 Barnard/De Sousa (R2)
Alan Norris 3 v 2 Lennon/Bailey (R2)
Stephen Bunting 3 v 1 Humphries/Hunt (R2)
Steve Beaton 3 v 1 Dobey/Koltsov (R2)

180s - Bunting

Evening Session (1900)
Cristo Reyes 3 v 2 Evans/Rodriguez (R2)
Mervyn King 3 v 1 Dekker/Ashton (R2)
Adrian Lewis 3 v 1 Stevenson, Lewis 3 v 2 Evetts (R2)
Mensur Suljovic 3 v 1 Searle/Burton (R2)

180s - Suljovic

Friday December 21
Afternoon Session (1230)
Benito van de Pas 3 v 1 Mansell/Long (R2)
John Henderson 3 v 2 Clemens/Kirk (R2)
Steve West 3 v 1 North/Marijanovic (R2)
Kyle Anderson 3 v 1 De Graaf/Malicdem (R2)

180s - Henderson

Evening Session (1900)
Ian White 3 v 1 Jones/Petersen (R2)
Jelle Klaasen 3 v 1 Brown/Sedlacek (R2)
Gerwyn Price 3 v 0 Aspinall/Nentjes (R2)
Jonny Clayton 1 v 3 Van den Bergh, Clayton 3-1 Puleo (R2)

180s - Price

Share this post


Link to post
Share on other sites

2018/2019 William Hill World Darts Championship
Schedule of Play
Thursday December 13 (1900)

Jeffrey de Zwaan 3 v 1 Nitin Kumar (R1)
Martin Schindler 3 v  1 Cody Harris (R1)
Jan Dekker 3 v 0  Lisa Ashton (R1)
Rob Cross 3 v 0 De Zwaan/Kumar (R2)

180s - de Zwaan

Friday December 14
Afternoon Session (1230)

Michael Barnard 3 v 1 Jose De Sousa (R1)
Alan Tabern 3 v 1 Raymond Smith (R1)
Paul Nicholson 3 v 1 Kevin Burness (R1)
Jamie Lewis 3 v 1 Schindler/Harris (R2)

180s - Lewis

Evening Session (1900)
Danny Noppert 3 v  1 Royden Lam (R1)
Simon Stevenson 1 v 3 Ted Evetts (R1)
Chris Dobey 3 v 1 Boris Koltsov (R1)
Gary Anderson 3 v 0 Nicholson/Burness (R2)

180s - Anderson

Saturday December 15
Afternoon Session (1230)

Richard North 3 v 1 Robert Marijanovic (R1)
Mickey Mansell 3 v 1 Jim Long (R1)
Josh Payne 1 v 3 Jeff Smith (R1)
Max Hopp 3 v 0 Noppert/Lam (R2)

180s - Hopp

Evening Session (1900)
Toni Alcinas 3 v 1 Craig Ross (R1)
Ryan Searle 1 v 3 Stephen Burton (R1)
Keegan Brown 3 v 1 Karel Sedlacek (R1)
Michael van Gerwen 3 v 0 Tabern/Ray Smith (R2)

180s - Van Gerwen

Sunday December 16
Afternoon Session (1230)

Gabriel Clemens 1 v 3 Aden Kirk (R1)
William O’Connor 1 v 3 Yordi Meeuwisse (R1)
Brendan Dolan 1 v 3 Yuanjun Liu (R1)
Dave Chisnall 3 v 0 Payne/J Smith (R2)

180 - Chisnall

Evening Session (1900)
Luke Humphries 1 v 3 Adam Hunt (R1)
Matthew Edgar 3 v 1 Darius Labanauskas (R1)
Ross Smith 3 v 1 Paul Lim (R1)
Peter Wright 3 v 0 Alcinas/Ross (R2)

180 - Wright

Monday December 17 (1900)
Vincent van der Voort 3 v 0 Lourence Ilagan (R1)
Wayne Jones 1 v 3 Devon Petersen (R1)
Ryan Joyce 3 v 0 Anastasia Dobromyslova (R1)
Raymond van Barneveld 3 v 0 Edgar/Labanauskas (R2)

180 - Van der Voort

Tuesday December 18
Afternoon Session (1230)

Robert Thornton  3 v 0 Daniel Larsson (R1)
Ricky Evans 3 v 1 Rowby-John Rodriguez (R1)
Krzysztof Ratajski  3 v 1 Seigo Asada (R1)
Darren Webster 1 v 3 Van der Voort/Ilagan (R2)

180 - Van der Voort

Evening Session (1900)
Steve Lennon 3  v 1 James Bailey (R1)
Ron Meulenkamp 3 v 1 Diogo Portela (R1)
Dimitri Van den Bergh 3 v 0 Chuck Puleo (R1)
Daryl Gurney 3 v 0 Ross Smith/Lim (R2)

180s - Van den Bergh

Wednesday December 19
Afternoon Session (1230)

Nathan Aspinall 3 v 1 Geert Nentjes (R1)
Jeffrey de Graaf 3 v 1 Noel Malicdem (R1)
Joe Cullen 3 v 1 Dolan/Liu (R2)
Kim Huybrechts 3 v 1 Thornton/Larsson (R2)

180s - Joe Cullen

Evening Session (1900)
James Wilson 3 v 1 O’Connor/Meuwisse (R2)
Simon Whitlock 3 v 0 Joyce/Dobromyslova (R2)
Michael Smith  3 v 0  Meulenkamp/Portela (R2)
James Wade 3 v 0 Ratajski/Asada (R2)

180s - Michael Smith

Thursday December 20
Afternoon Session (1230)

Jermaine Wattimena 3 v 1 Barnard/De Sousa (R2)
Alan Norris 3 v 1 Lennon/Bailey (R2)
Stephen Bunting 3 v 1 Humphries/Hunt (R2)
Steve Beaton 3 v 1 Dobey/Koltsov (R2)

180s - Alan Norris

Evening Session (1900)
Cristo Reyes 3 v 1 Evans/Rodriguez (R2)
Mervyn King 3 v 1 Dekker/Ashton (R2)
Adrian Lewis 3 v 0 Stevenson/Evetts (R2)
Mensur Suljovic 3 v 0 Searle/Burton (R2)

180 - Suljovic

Friday December 21
Afternoon Session (1230)

Benito van de Pas 3 v 1 Mansell/Long (R2)
John Henderson 3 v 1 Clemens/Kirk (R2)
Steve West 3 v 1 North/Marijanovic (R2)
Kyle Anderson 3 v 1 De Graaf/Malicdem (R2)

180 - Anderson

Evening Session (1900)
Ian White 3 v 1 Jones/Petersen (R2)
Jelle Klaasen 1  v 3 Brown/Sedlacek (R2)
Gerwyn Price 3 v 1 Aspinall/Nentjes (R2)
Jonny Clayton 1 v 3 Van den Bergh/Puleo (R2)

180s  - Ian White

Not sure about the new format - far too much 1st round matches that might hold no interest to a lot of people. 

Edited by betting competition

Share this post


Link to post
Share on other sites

Must remember to come back in on Sunday and for Monday's matches onwards

 

Thursday December 13 (1900)

Jeffrey de Zwaan 3 v 1 Nitin Kumar (R1)
Martin Schindler 3 v 2 Cody Harris (R1)
Jan Dekker 2 v 3 Lisa Ashton (R1)
Rob Cross 3 v 0 De Zwaan/Kumar (R2)

180's Cross

Friday December 14
Afternoon Session (1230)

Michael Barnard 2 v 3 Jose De Sousa (R1)
Alan Tabern 1 v 3 Raymond Smith (R1)
Paul Nicholson 3 v 1 Kevin Burness (R1)
Jamie Lewis 3 v  1 Schindler/Harris (R2)

180's Jamie Lewis

Evening Session (1900)
Danny Noppert 3 v 2 Royden Lam (R1)
Simon Stevenson 2 v 3 Ted Evetts (R1)
Chris Dobey 3 v 1 Boris Koltsov (R1)
Gary Anderson 3 v 0 Nicholson/Burness (R2)

180's Anderson

 

Saturday December 15
Afternoon Session (1230)

Richard North 1 v 3 Robert Marijanovic (R1)
Mickey Mansell 3 v 1Jim Long (R1)
Josh Payne 0 v 3 Jeff Smith (R1)
Max Hopp 3 v1 Noppert/Lam (R2)

180's - Hopp

 

Evening Session (1900)
Toni Alcinas 3 v 2 Craig Ross (R1)
Ryan Searle 1 v 3 Stephen Burton (R1)
Keegan Brown 3 v 1 Karel Sedlacek (R1)
Michael van Gerwen 3 v 0 Tabern/Ray Smith (R2)

180's MvG

Sunday December 16
Afternoon Session (1230)

Gabriel Clemens 1 v 3 Aden Kirk (R1)
William O’Connor 2 v 3 Yordi Meeuwisse (R1)
Brendan Dolan 3 v 1Yuanjun Liu (R1)
Dave Chisnall 3 v 2 Payne/J Smith (R2)

180's Chisnall

Evening Session (1900)
Luke Humphries 3 v 2 Adam Hunt (R1)
Matthew Edgar 1v 3 Darius Labanauskas (R1)
Ross Smith 1 v 3Paul Lim (R1)
Peter Wright 3 v 1 Alcinas/Ross (R2)

180's - Wright

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thursday December 13 (1900)
Jeffrey de Zwaan 3 v 0 Nitin Kumar (R1)
Martin Schindler 3 v 1 Cody Harris (R1)
Jan Dekker 3 v 1  Lisa Ashton (R1)
Rob Cross 3 v 1 De Zwaan, Cross 3-0 Kumar (R2)

180s - Cross

Friday December 14
Afternoon Session (1230)
Michael Barnard 3 v 1 Jose De Sousa (R1)
Alan Tabern 2 v 3 Raymond Smith (R1)
Paul Nicholson 3 v 1 Kevin Burness (R1)
Jamie Lewis 3 v 1 Schindler, Lewis 3-0 Harris (R2)

180s - Lewis

Evening Session (1900)
Danny Noppert 3 v 0 Royden Lam (R1)
Simon Stevenson 1 v 3 Ted Evetts (R1)
Chris Dobey 3 v 0 Boris Koltsov (R1)
Gary Anderson 3 v 0 Nicholson, Anderson 3-0 Burness

180s - Anderson

Saturday December 15
Afternoon Session (1230)
Richard North 3 v 2 Robert Marijanovic (R1)
Mickey Mansell 3 v 1 Jim Long (R1)
Josh Payne 2 v 3Jeff Smith (R1)
Max Hopp 3 v 1cNoppert, Hopp 3-1 Lam(R2)

180s -smith

Evening Session (1900)
Toni Alcinas 3 v 0 Craig Ross (R1)
Ryan Searle 3 v 1 Stephen Burton (R1)
Keegan Brown 3 v 0 Karel Sedlacek (R1)
Michael van Gerwen 3 v 0 Tabern/Ray Smith (R2)

180s - MVG

Sunday December 16
Afternoon Session (1230)
Gabriel Clemens 3v 1 Aden Kirk (R1)
William O’Connor 3 v 1 Yordi Meeuwisse (R1)
Brendan Dolan 3 v 0 Yuanjun Liu (R1)
Dave Chisnall 3 v 0 Payne/J Smith (R2)

180s - Chisnall

Evening Session (1900)
Luke Humphries 3 v 1 Adam Hunt (R1)
Matthew Edgar 3 v 1 Darius Labanauskas (R1)
Ross Smith 3v 1 Paul Lim (R1)
Peter Wright 3 v 0 Alcinas/Ross (R2)

180s - Wright

Monday December 17 (1900)
Vincent van der Voort 3 v 0 Lourence Ilagan (R1)
Wayne Jones 3 v 1 Devon Petersen (R1)
Ryan Joyce 3 v 0 Anastasia Dobromyslova (R1)
Raymond van Barneveld 3 v 1 Edgar/Labanauskas (R2)

180s - RVB

Tuesday December 18
Afternoon Session (1230)
Robert Thornton 3 v 1 Daniel Larsson (R1)
Ricky Evans 3 v 1 Rowby-John Rodriguez (R1)
Krzysztof Ratajski 3 v 0 Seigo Asada (R1)
Darren Webster 3 v 2 Van der Voort/Ilagan (R2)

180s - Webster

Evening Session (1900)
Steve Lennon 3 v 0 James Bailey (R1)
Ron Meulenkamp 3 v 1 Diogo Portela (R1)
Dimitri Van den Bergh 3 v 0 Chuck Puleo (R1)
Daryl Gurney 3 v 0 Ross Smith/Lim (R2)

180s - Gurney

Wednesday December 19
Afternoon Session (1230)
Nathan Aspinall 3 v 1 Geert Nentjes (R1)
Jeffrey de Graaf 3 v 0  Noel Malicdem (R1)
Joe Cullen 3 v 1 Dolan/Liu (R2)
Kim Huybrechts 3 v 2 Thornton/Larsson (R2)

180s - Cullen

Evening Session (1900)
James Wilson 3 v 1 O’Connor/Meuwisse (R2)
Simon Whitlock 3 v 0 Joyce/Dobromyslova (R2)
Michael Smith 3 v 0 Meulenkamp/Portela (R2)
James Wade 3 v 1 Ratajski/Asada (R2)

180s - Smith

Thursday December 20
Afternoon Session (1230)
Jermaine Wattimena 3 v 1 Barnard/De Sousa (R2)
Alan Norris 3 v 2 Lennon/Bailey (R2)
Stephen Bunting 3 v 1 Humphries/Hunt (R2)
Steve Beaton 3 v 2 Dobey/Koltsov (R2)

180s - Bunting

Evening Session (1900)
Cristo Reyes 3 v 1 Evans/Rodriguez (R2)
Mervyn King 3 v 1 Dekker/Ashton (R2)
Adrian Lewis 3 v 1 Stevenson, Lewis 3 v 2 Evetts (R2)
Mensur Suljovic 3 v 0 Searle/Burton (R2)

180s - lewis

Friday December 21
Afternoon Session (1230)
Benito van de Pas 3 v 1 Mansell/Long (R2)
John Henderson 3 v 2 Clemens/Kirk (R2)
Steve West 3 v 1 North/Marijanovic (R2)
Kyle Anderson 3 v 0 De Graaf/Malicdem (R2)

180s -Anderson

Evening Session (1900)
Ian White 3 v 0Jones/Petersen (R2)
Jelle Klaasen 3 v 1 Brown/Sedlacek (R2)
Gerwyn Price 3 v 0 Aspinall/Nentjes (R2)
Jonny Clayton 2 v 3 Van den Bergh, Clayton 3-1 Puleo (R2)

180s - Price

Share this post


Link to post
Share on other sites

2018/2019 William Hill World Darts Championship
Schedule of Play
Thursday December 13 (1900)

Jeffrey de Zwaan 3-0 Nitin Kumar (R1)
Martin Schindler 3-1 Cody Harris (R1)
Jan Dekker 3-2 Lisa Ashton (R1)
Rob Cross 3-2 De Zwaan/Rob Cross 3-0 Kumar (R2)

180s - De Zwaan

Friday December 14
Afternoon Session (1230)

Michael Barnard 3-1 Jose De Sousa (R1)
Alan Tabern 3-2 Raymond Smith (R1)
Paul Nicholson 3-1 Kevin Burness (R1)
Jamie Lewis 3-2 Schindler/Jamie Lewis 3-1 Harris (R2)

180s - Lewis

Evening Session (1900)
Danny Noppert 3-1 Royden Lam (R1)
Simon Stevenson 1-3 Ted Evetts (R1)
Chris Dobey 3-1 Boris Koltsov (R1)
Gary Anderson 3-1 Nicholson/Gary Anderson 3-0 Burness (R2)

180s - Anderson

Saturday December 15
Afternoon Session (1230)

Richard North 3-2 Robert Marijanovic (R1)
Mickey Mansell 3-2 Jim Long (R1)
Josh Payne 3-2 Jeff Smith (R1)
Max Hopp 3-1 Noppert/Max Hopp 3-0 Lam (R2)

180s - Hopp

Evening Session (1900)
Toni Alcinas 3-1 Craig Ross (R1)
Ryan Searle 3-2 Stephen Burton (R1)
Keegan Brown 3-1 Karel Sedlacek (R1)
Michael van Gerwen 3-0 Tabern/Michael van Gerwen 3-0 Ray Smith (R2)

180s - van Gerwen

Sunday December 16
Afternoon Session (1230)

Gabriel Clemens 2-3 Aden Kirk (R1)
William O’Connor 3-1 Yordi Meeuwisse (R1)
Brendan Dolan 3-1 Yuanjun Liu (R1)
Dave Chisnall 3-1 Payne/Dave Chisnall 3-2 J Smith (R2)

180s - Chisnall

Evening Session (1900)
Luke Humphries 3-2 Adam Hunt (R1)
Matthew Edgar 3-1 Darius Labanauskas (R1)
Ross Smith 1-3 Paul Lim (R1)
Peter Wright 3-0 Alcinas/Peter Wright 3-0 Ross (R2)

180s - Wright

Monday December 17 (1900)
Vincent van der Voort 3-1 Lourence Ilagan (R1)
Wayne Jones 3-2 Devon Petersen (R1)
Ryan Joyce 3-2 Anastasia Dobromyslova (R1)
Raymond van Barneveld 3-1 Edgar/Raymond van Barneveld 3-1 Labanauskas (R2)

180s - van der Voort

Tuesday December 18
Afternoon Session (1230)

Robert Thornton 3-1 Daniel Larsson (R1)
Ricky Evans 3-1 Rowby-John Rodriguez (R1)
Krzysztof Ratajski 3-0 Seigo Asada (R1)
Darren Webster 3-1 Van der Voort/Darren Webster 3-0 Ilagan (R2)

180 - Webster

Evening Session (1900)
Steve Lennon 3-1 James Bailey (R1)
Ron Meulenkamp 3-1 Diogo Portela (R1)
Dimitri Van den Bergh 3-0 Chuck Puleo (R1)
Daryl Gurney 3-1 Ross Smith/Daryl Gurney 3-1 Lim (R2)

180s - Ven den Bergh

Wednesday December 19
Afternoon Session (1230)

Nathan Aspinall 3-1 Geert Nentjes (R1)
Jeffrey de Graaf 3-1 Noel Malicdem (R1)
Joe Cullen 3-2 Dolan/Joe Cullen 3-0 Liu (R2)
Kim Huybrechts 1-3 Thornton/Kim Huybrechts 3-2 Larsson (R2)

180s - Cullen

Evening Session (1900)
James Wilson 3-1 O’Connor/James Wilson 3-1 Meuwisse (R2)
Simon Whitlock 3-1 Joyce/Simon Whitlock 3-1 Dobromyslova (R2)
Michael Smith 3-1 Meulenkamp/Michael Smith 3-0 Portela (R2)
James Wade 3-1 Ratajski/James Wade 3-0 Asada (R2)

180s - Smith

Thursday December 20
Afternoon Session (1230)

Jermaine Wattimena 3-1 Barnard/Jermaine Wattimena 3-0 De Sousa (R2)
Alan Norris 3-2 Lennon/Alan Norris 3-0 Bailey (R2)
Stephen Bunting 3-0 Humphries/Stephen Bunting 3-1 Hunt (R2)
Steve Beaton 3-2 Dobey/Steve Beaton 3-1 Koltsov (R2)

180s - Bunting

Evening Session (1900)
Cristo Reyes 2-3 Evans/Cristo Reyes 3-1 Rodriguez (R2)
Mervyn King 3-1 Dekker/Mervyn King 3-1 Ashton (R2)
Adrian Lewis 3-0 Stevenson/Adrian Lewis 3-0 Evetts (R2)
Mensur Suljovic 3-0 Searle/Mensur Suljovic 3-0 Burton (R2)

180s - Lewis

Friday December 21
Afternoon Session (1230)

Benito van de Pas 2-3 Mansell/Benito van de Pas 3-1 Long (R2)
John Henderson 3-1 Clemens/John Henderson 3-1 Kirk (R2)
Steve West 3-1 North/Steve West 3-1 Marijanovic (R2)
Kyle Anderson 3-2 De Graaf/Kyle Anderson 3-1 Malicdem (R2)

180s - West

Evening Session (1900)
Ian White 3-1 Jones/Ian White 3-0 Petersen (R2)
Jelle Klaasen 1-3 Brown/Jelle Klaasen 3-1 Sedlacek (R2)
Gerwyn Price 3-1 Aspinall/Gerwyn Price 3-0 Nentjes (R2)
Jonny Clayton 2-3 Van den Bergh/Johnny Clayton 3-0 Puleo (R2)

180s - Van den Bergh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Friday December 14
Afternoon Session (1230)

Michael Barnard 3-1 Jose De Sousa (R1)
Alan Tabern 2-3 Raymond Smith (R1)
Paul Nicholson 3-2 Kevin Burness (R1)
Jamie Lewis 3-1 Harris (R2)

180s - Lewis

Evening Session (1900)
Danny Noppert 3-0 Royden Lam (R1)
Simon Stevenson 2-3 Ted Evetts (R1)
Chris Dobey 3-0 Boris Koltsov (R1)
Gary Anderson 3-0 Nicholson/Burness (R2)

180s - Anderson

Share this post


Link to post
Share on other sites

Day 1 Leaderboard
Results, Scores, 180s, Points

1.    Davied85                3,    3,    4,    70
2.    Diamond_For_Life   3,    2,   10,    64
3.    Dysart                3,    2,    4,    58
=     Same_Ol_G35            3,    2,    4,    58
5.    F_T_Y                2,    2,    10,    54
=     The Naitch            2,    2,    10,    54
7.    Davis Love III            3,    1,    10,    52
8.    MicroDave            3,    1,    4,    46
=   Stuarty                3,    1,    4,  46
10.  Callum-Ayr                2,    1,    10,    42
=      Neilly      2,    1,    10,   42
12.  Betting Competition   3,    0,    10,    40
13.  Honestly United      2,    0,    4,    24

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saturday December 15
Afternoon Session (1230)
Richard North v Robert Marijanovic (R1) 3-1
Mickey Mansell v Jim Long (R1) 3-0
Josh Payne v Jeff Smith (R1) 3-2
Max Hopp v Noppert/Lam (R2) 3-0

180s Hopp

Evening Session (1900)
Toni Alcinas v Craig Ross (R1) 3-1
Ryan Searle v Stephen Burton (R1) 2-3
Keegan Brown v Karel Sedlacek (R1) 3-0
Michael van Gerwen v Tabern/Ray Smith (R2) 3-0

180s MVG

Sunday December 16
Afternoon Session (1230)
Gabriel Clemens v Aden Kirk (R1) 2-3
William O’Connor v Yordi Meeuwisse (R1) 3-0
Brendan Dolan v Yuanjun Liu (R1) 3-2
Dave Chisnall v Payne/J Smith (R2) 3-0

180s Chisnall

Evening Session (1900)
Luke Humphries v Adam Hunt (R1) 2-3
Matthew Edgar v Darius Labanauskas (R1) 3-2
Ross Smith v Paul Lim (R1) 3-2
Peter Wright v Alcinas/Ross (R2) 3–1

180s Wright

Edited by callum-ayr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×